Zrzekanie na żądanie

Baczność!

Premier dla Polonii
Premier dla Polonii

Nie bójcie się – pan Tusk już wymazał tę stroniczkę

Jaki śliczny milicjant z lizakiem
Czystka marcowa 2008 dwuosobowej Wirtualnej Polonii z miejscowości Solna pod Sztokholmem zakończyła się pełnym powodzeniem a gawiedź uwierzyła i w resetowanie i w hackera MJW

Spocznij!
Wolno palić i czytać.

Zrzekanie na żądanie

Zrzeczenie obywatelstwa to też intratny interes, bo aby się zrzec, należy najpierw wykupić paszport wg przepisów polskiego prawa.

Zrzekanie na żądanie? WP 2001-03-10 (16:54)

Dla wielu emigrantów z Polski posiadających dwa obywatelstwa zrzeczenie się obywatelstwa polskiego to jedyny sposób umożliwiający przyjazd do ojczyzny. Polskie prawo nie dopuszcza bowiem możliwości otrzymania przez obywatela polskiego wizy wjazdowej do Polski. Z kolei uzyskanie polskiego paszportu prez osoby od lat mieszkające np. w Kanadzie czy Australii utrudnia żmudna i długotrwała procedura. Z drugiej strony wielu emigrantów z Polski świadomie podejmuje decyzję o rezygnacji z ubiegania się o polski paszport, bo mogłoby to postawić ich w kłopotliwej sytuacji w kraju zamieszkania.

Jedynym sposobem umożliwijącym przyjazd do kraju jest zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Rzecz jednak w tym, że procedura ta jest co najmniej tak samo uciążliwa jak procedura pozyskiwania polskiego paszportu. Wymaga zgromadzenia kilkunastu dokumentów (ich zdobycie z zagranicy jest tym bardziej trudne), które następnie, trzeba dostarczyć prezydentowi, który posiada konstytucyjne prawo do udzielania zgody na zrzeczenie się obywatelstwa. Może jednak zgody nie wyrazić, a od jego decyzji nie ma odwołania.

To, że procedura jest długa i skomplikowana przyznał nawet Andrzej Kremer, dyrektor Departamentu Konsularnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W czasie spotkania z przedstawicielami polonijnych mediów w Ottawie zadeklarował, że postara się doprowadzić do znacznego uproszczenia tej procedury. Zastrzegł jednak, że władze polskie nikogo do zrzekania się obywatelstwa nie namawiają. Dodał, że, co prawda, prezydent może prośby o zrzeczenie obywatelstwa nie uwzględnić, jednak w przypadku osób z podwójnym obywatelstwem odmowy praktycznie nie mają miejsca.

Andrzej Kremer i wiceminister Piotr Stachańczyk z MSWiA przyznali również, że zgodnie z obowiązującą konstytucją, która przyznaje obywatelstwo na zasadzie prawa krwi, potomkowie emigrantów z Polski mieszkający w Kanadzie czy USA są obywatelami polskimi. Zasada ta dotyczy także dzieci z małżeństw mieszanych. Powołując się na podobne regulacje w innych krajach europejskich np. w Niemczech minister Stachańczyk stwierdził, że nie jest to specyficzna sprawa dla prawa polskiego.

Dla dzieci z małżeństw mieszanych polskie prawo przewiduje instytucję wyboru obywatelstwa. W ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka neleży złożyć przed konsulem RP stosowne oświadczenie i przedłożyć mu odpowiednie dokumenty (akt urodzenia dziecka z wpisanymi tam rodzicami, dokumenty tożsamości). Dziecko, które w ten sposób przestało być obywatelem polskim może jednak na powrót nim zostać. Wystarczy, że po uzyskaniu pełnoletności złoży taką deklarację w Konsulacie RP. – Taka instytucja w prawie polskim istnieje od dawna. Była ona wykorzystywana w sporadycznych przypadkach – przyznał dyrektor Kremer.

Przypomnijmy, że w pierwszej części konferencji w Ottawie minister Stachańczyk zaprzeczył istnieniu “pułapki paszportowej”. Stwierdził również, że polityka wizowo – paszportowa polskich władz nie odbiega znacząco od norm europejskich i światowych. (pat)
Źródło: strony internetowe Czesława Piasty

Zobacz także


» Z odsieczą czy z dymisją?
» Kanada: konferencja tylko dla wybranych?
» Kanada: konferencja czy kabaret?
» Pulapka? Jaka pułapka?
» Po paszporty do piekarni?
» Równi i równiejsi?
» Pułapka paszportowa – mit czy rzeczywistość?
» Czego minister Stachańczyk pojąć nie jest w stanie
» Polska a kraje wolne
» Stempel zamiast wizy

Opinie – liczba opinii: 2


» DLACZEGO WPROWADZACIE CENZURE!
» Polprawda


  • Dzień Polonii i Polaków za Granicą « Wychodźstwo: “W wyborach w 2001 do urn poszło w całych Stanach Zjednoczonych 7081 osób. Oznacza to, że frekwencja była najniższa od 1989 roku.”

    Enklawa: Polacy w Kanadzie również głosowali…: “Jakoś umknęło Pańskiej uwadze, że samo zadeklarowanie pochodzenia z bloku wschodniego nie wystarczy do głosowania. Należy wykupić kupę dokumentów takich jak paszport, pesel, umiejscowienie rozwodu itepe. Procedura załatwiania trwa od 6 do 9 miesięcy w najlepszym przypadku. Procedura z dwoma rozwodami trwa kilka lat i kosztuje circa 5k.”I dlatego głosują tylko nielegale wspólnie z pracownikami konsulatów i innych placówek RP.

  • “Turystyka” z kielnią do Kanady
  • Stachańczyk o dowodach i paszportach « Wychodźstwo
  • “blog” Krupińskiego
  • Do liiil.pl: różnica pomiędzy kopiowaniem komentarzy Maleszki z forum Onetu a zbieractwem wiadomości o tematyce paszportowej ze stron bez RSS jest czysto etyczna i techniczna – kolekcjonowanie Matactw Kurki jest oczywiście 100 razy łatwiejsze, bo z jednego źródła. Wywal z liiil.pl Matka-kurka.net, bo to tylko duplikat komentarzy z forum onetu w dodatku wyrwany z kontekstu wielu krytycznych odpowiedzi. Jak sam raczyłeś napisać w uzasadnieniu wywalenia Kup pan paszport: blog paszporty nie spelnia obecnie kryteriow blogu politycznego, dalego zostal usuniety z listy. Na blogu umieszczane sa przewaznie jedynie linki do innych stron. Bądź więc konsekwentny, koteczku. Komentarze MK zazwyczaj nie są nawet w najmniejszym stopniu związane z komentowaną wiadomością czyli są zwykłym spamem obliczonym na zwiększenie zasięgu demagogii poprzez wykorzystanie zasięgu onetu. Gdybyż jeszcze ta żałosna i żenująca operacja klakierska miała jakiś efekt wpływ na elektorat! Niestety do Matka-kurka.niet nie linkuje nikt poza galopującym majorem i RRK a page rank jest na poziomie tego tu tułaczego bloga.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s