Nie piekarnia

Po paszporty do piekarni?

WP 2001-03-08 (17:44)
Piotr Stachańczyk

Przedstawiamy kolejną relację z konferencji prasowej wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Piotra Stachańczyka i dyrektora departamentu konsularnego MSZ Andrzeja Kremera. Przypomnijmy, że początek konferencji poświęcony był zagadnieniu “pułapki paszportowej” – sytuacji, w której podwójni obywatele byli, przy wyjeździe z Polski, zatrzymywani przez służby graniczne, ponieważ, jako obywatele polscy, powinni posługiwać się paszportami polskimi. Na konferencji w Ottawie minister Stachańczyk stanowczo stwierdził, że zjawisko “pułapki paszportowej” nie istnieje i nigdy nie istniało.

W dalszej części uczestnicy konferencji – w większości przedstawiciele kanadyjskich mediów polonijnych – poruszyli problem, który dotyczy głównie Polonusów z Kanady i Australii. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, przy wjeździe do Polski, obywatele obu tych krajów, muszą posiadać polska wizę.

Sytuacja ta stawia posiadających dwa obywatelstwa Polonusów z Australii i Kanady w sytuacji bardziej uciążliwej niż Polonusów z USA. Ci ostatni bowiem mogą przyjechać do Polski na paszporcie amerykańskim i jeśli ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni, to, jak zapewnia min. Stachańczyk, bez problemu będą mogli nasz kraj opuścić (według ministra zawsze tak było).

Sytuacja podwójnych obywateli z Kanady czy Australii jest inna. Do ich kanadyjskich paszportów musi zostać wbita wiza wjazdowa, chyba że… są obywatelami polskimi. W takim przypadku muszą wyrobić sobie polski paszport. A to wcale nie jest takie łatwe. Wcześniej trzeba polskie obywatelstwo udowodnić poprzez okazanie urzędnikom konsulatu kilkunastu stosownych dokumentów. Z doświadczeń Polonusów wynika, że może to trwać nawet kilkanaście miesięcy. A co zrobić w takich przypadkach jak np. nagła choroba czy śmierć kogoś bliskiego w Polsce? Warto dodać, że wyrobienie paszportu amerykańskiego w analogicznych sytuacjach zajmuje urzędnikom amerykańskim najwyżej jeden dzień.

Z wypowiedzi obu przedstawicieli polskiego rządu wynika, że polityka państwa polskiego w powyższych kwestiach nie ulegnie zmianie, a część z powyższych stwierdzeń jest nieprawdziwa. Uzasadniając stanowisko polskiego rządu minister Stachańczyk powołał się na ustawodawstwo innych krajów.

– Żaden z krajów unijnych nie dopuszcza wydawania wiz do paszportów własnych obywateli. Podobnie jest w innych krajach. Obywatel amerykański nie może dostać wizy do polskiego paszportu. Jest to nie spotykane w żadnym kraju na świecie – stwierdził minister Stachańczyk.

Nie wnikając ile (czasu – przy. pat) wydają paszport Stany Zjednoczone powołał się na przykład Niemiec, gdzie czas oczekiwania na paszport wynosi 6 tygodni. – Ani dnia krócej – podkreślił minister.

Powołując się na własne doświadczenia konsularne stwierdził autorytatywnie, że również w polskim konsulacie, można dostać, jeżeli istnieją ku temu przesłanki, paszport tego samego dnia. Przyznał jednak, że wydawanie paszportu, to nie piekarnia i normalny czas jego wydania w zwykłym przypadku złożenia wniosku wynosi na terenie Kanady od 2 do 4 tygodni. – Także prosiłbym, żebyśmy nie mówili o miesiącach czy o pół roku – dodał minister

Poprosił również o przyjęcie do wiadomości, że polskie procedury w zakresie sprawdzania sytuacji prawnej osoby ubiegającej się o paszport nie różnią się w sposób znaczący od przeciętnych procedur stosowanych przez służby konsularne innych krajów.

Jako specyfikę nie tylko kanadyjską określił przedstawiciel MSWiA sytuację osób, które nie pozbyły się obywatelstwa polskiego, a pracują w instytucjach, gdzie posiadanie polskiego paszportu jest niezręczne, a nawet grozi utratą pracy. Chodzi o osoby pracujące w wojskowości, NASA czy instytucjach państwowych.

Z wypowiedzi ministra Stachańczyka wynika, że osoby, które znajdują się w takiej sytuacji powinny albo zmienić zawód, albo… zrzec się obywatelstwa polskiego.
– To nie jest perspektywa wyjazdu do Polski. Jest to perspektywa osobistego życiowego wyboru osoby w danej sytuacji – wyjaśnił Piotr Stachańczyk. (opr. pat)
Źródło: strony internetowe Czesława Piasty

Zobacz także


» Zrzekanie na żądanie?
» Równi i równiejsi?
» Pułapka paszportowa – mit czy rzeczywistość?
» Czego minister Stachańczyk pojąć nie jest w stanie
» Polska a kraje wolne
» Stempel zamiast wizy
» Nie przestaniemy być Polakami
» Pułapka paszportowa: kto mija się z prawdą?

Opinie – liczba opinii: 4


» minister jest ignorantem
» Paszportowa pulapka
» Klamstwo
» Pan Minister bajdurzy !

Wirtualna Polska nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Chat WP
ZOBACZ WIADOMOŚCI
Kina – repertuar
Pogoda
Program TV
Sport
Przegląd prasy
Samorządy
FOTO-TEMAT
 Piątek w obiektywie:

 Przygotowania do WielkanocyFoto-temat:
Przygotowania do Wielkanocy
 Czwartek w obiektywie:

 Po zamachu w NetaniiFoto-temat:
Po zamachu w Netanii

CZATY
Marek Jóźwik
Marek
Jóźwik

<!– polityk, internauta
–>
2002.04.02
godz. 12:00

»wejdź«

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s