Nielewica RM w RP

“Warto jednak się zastanowić, jaka jest właściwie prawica polska – a właściwie – dlaczego jej nie ma, nie ma skonsolidowanej i mającej perspektywy do odegrania w Polsce znaczącej roli na scenie politycznej. I nie będzie to artykuł na temat Prawa i Sprawiedliwości, jako prawicy, bo ta partia ma tyle wspólnego z ideami prawicowymi, co jej szef, Jarosław „Genialny Strateg” Kaczyński, z Mahatmą Ghandim.

Na fotce prawica z prawej strony stoliczka zaś centrum kardynała Wielgusa w centrum. Po lewej – lewica.

PiS to partia socjalistyczno – populistyczna, z domieszką nuty katolicko – narodowej. Partia, która w polskim parlamencie zajęła pozycję po prawej stronie – jest tylko zlepkiem różnego rodzaju pomysłów marketingowych – a nie rzetelnych idei prawicowych.
Zostawmy więc PiS z boku i zajmijmy się tematem prawdziwej prawicy.”

Dziennik – Opinie – Jakiej prawicy potrzebują Polacy? A jakiej nie?: “wedle mojej pamięci wszystkie wielkie cele polskiej prawicy od 1989 r. do dziś były negatywne – wolność od politycznej poprawności lewicy, od jej moralizatorskiego zrzędzenia, od zagrożenia nowym ideologicznym projektem. A te pozytwne sprowadzić można w zasadzie do dwóch – pozwolić Polakom na samorzutny rozwój, bez narzucanej z zewnątrz ideologicznej dyscypliny, oraz dać się rozwijać narodowej dumie, która chce się cieszyć swoją przeszłością oraz snuć marzenia na przyszłość.

Prawica broniła się retoryką wartości, coraz zacieklej i coraz skuteczniej. Ale rezultat jest taki, że z czasem stała się ona zakładnikiem własnej retoryki. Zaczyna wierzyć, że polityka polega na tworzeniu i wpajaniu społeczeństwu wartości. Odniósłszy sukces, nie zauważa go. Myśli, że obroniwszy się przed mandarynami, musi pójść dalej. Że zniesienie zakazu postępowania wedle prawicowych wartości – co było jej celem – to za mało. Że teraz trzeba zagrać o pełną pulę. Sprawić, żeby prawicowość stała się nową poprawnością. To błąd, który może prawicę kosztować i władzę, i duszę. Bo właściwym celem prawicy, konstytuującym ją ideowo, jest postawienie tamy lewicowym rewoltom, a nie urządzanie swojej własnej. ”


W temacie:

 1. “Jan Filip Staniłko – O lewicy i prawicy”
 2. Definicje #2: Prawica, lewica, centrum: “Na polskiej scenie politycznej etykietki ‘prawicowy’ i ‘lewicowy’ przylepiane są tak naprawdę bez wyraźnego związku z programem czy bazą społeczną poszczególnych ugrupowań.”
 3. NIE WIE PRAWICA… | ABCNET – odtrutka na media
 4. Cele i zasady “Producentów Krajowych Brutto” | Prawica.net: “PiS praktycznie nie ma bazy społecznej tylko żeruje na antykomunistycznych resentymentach”
 5. Prawica znowu razem!
 6. faszyzujący lewak
 7. Prawica – czyli łączenie przez podział « Azrael – zwykłe pisanie: “Wydawałoby się, że ludzie prawicy powinni wyciągnąć z doświadczeń dwudziestu lat wolnej Polski wnioski, dotyczące swojej działalności politycznej i publicznej – i doprowadzić do konsensusu środowisk, dla których wartości konserwatywne są najważniejsze, w tym również stosunek do Kościoła Katolickiego. Nic z tego jednak, stare błędy błyszczą cały czas świeżym blaskiem, a działania i wypowiedzi poszczególnych opcji, frakcji prawicy polskiej tylko utwierdzają, że choroby prawicy mają charakter przewlekły.Jeden z prawicowych publicystów napisał, że w Polsce przecież żyje 90% ludzi, zaliczających się do katolików, w związku z tym prawica powinna rządzić krajem, choćby z tego powodu, że dekalog sam w sobie powinien być programem politycznym, i poza tym to prawica ma monopol na honor, ojczyznę, przywileje boskie, i oczywiście – także Kościół Katolicki po swojej stronie. Na szczęście jednak – prawica tak rozumiana, konfesyjna, całkowicie oderwana od życia społecznego i nie rozumiejąca zmieniającego się świata, zanurzona w pisma Dmowskiego, Konecnego – nie ma nawet szans na zbudowanie znaczącej formacji politycznej.Po prawej stronie sceny politycznej coraz wyraźniej widać trzy grupy polityczne;”
 8. Fotyga 2: Plus ça change, plus c’est la même chose « Wychodźstwo
 9. classics « Wychodźstwo
 10. http://blognews.pl/tag/prawica
 11. Azrael II – Szukaj w Google
 12. http://isztar.salon24.pl/#comment_1052274
 13. BlogNews » – przegląd przerażonej prawej blogosfery – Wolność bez mądrości cnoty i dostępu? To jest zło największe z możliwych. » Mają rację czy nie?
  Odmowa dostępu – co knuje Kuki z Geraltem?
 14. ..:: Nowe Sprawy Polityczne ::..: “To nie będzie faszyzm. Z historyczną formą ruch ten ideologicznie ani genetycznie nie będzie miał wiele wspólnego. Tym niemniej będzie pełnił tę samą funkcję co faszyzm po I wojnie, będzie bronił autorytarnymi metodami fundamentów status quo.”

ZOBACZ TAKŻE

Prawica pachnąca naftaliną « Azrael – zwykłe pisanie: “dotychczas wszyscy – czy też znacząca część z nas – dyskutowaliśmy raczej nad lewicą, jedni z pozycji akceptującej, drudzy krytycznej. O ile mnie pamięć nie myli, nikt nie myślał kontruktywnie o prawicy i nic nie chciał tu definiować – jakby wszystko było oczywiste. A okazuje się, że nie jest – i okazuje się, że rzecz jest dużo bardziej złozona, niż chceiliby nam przedstawić rozmaici publicyści. Prawica – to nie jest ugrupowanie radiomaryjne, ani to związane z “Rzepą”, ani UPR; oni wszyscy chcą tylko tę etykietkę zawłaszczyć, bo ona wydaje im się dość nośna wyborczo. Warto więc może podjąć dyskusję nad istotą rozumienia – dziś, w XXI stuleciu – tych obu pojęć, prawicy i lewicy. Może okaże się, że nie musimy się nawzajem wymordować? Może w jednych sprawach pozostaniemy przy różnych punktach widzenia, w innych się zgodzimy? Nieantagonistycznie?”

En passant » Archiwum bloga » Dzięki Bogu jest piątek: “Paradoksalne jest to, że obecna lewica-nielewica ma wcale dobrych polityków, kompetentnych i inteligentnych, dobrze wychowanych i najczęściej z dobrym wizerunkiem, podczas gdy prawica a w szczególności obecna władza ma wyjątkowo krótkowzrocznych i niezbyt inteligentnych reprezentantów.”

Prawica.net współpracuje z wieloma witrynami internetowymi, które zamieszczają (choćby w części) publikacje o charakterze podobnym ideowo do Prawicy.net. Teksty publikowane na tych stronach – goszczą także u nas. Oto one:

– – – – – – – – – – – – – Klub Zachowawczo-Monarchistyczny – – – – – – – – – – – – – Strona ProKapitalistyczna
– Strona propagująca kapitalizm.

– – – – – – – – – – – – – Instytut Misesa– Instytut Misesa. Austriacka szkoła ekonomiczna.

– – – – – – – – – – – – – Jednomandatowe Okręgi Wyborcze– Strona poświęcona Jednomandatowym Okręgom Wyborczym.

– – – – – – – – – – – – – Strona Jana Fijora– Witryna Jana M. Fijora, poświęcona książkom “Wydawnictwa Fijor” i zawierająca publicystykę autora o propagowaniu wolnego rynku, prowadzona przez J. M. Fijora.

– – – – – – – – – – – – – ABC net – Fundacja Orientacja– Strona prowadzona przez Jerzego Targalskiego (pseudonim Józef Darski).

– – – – – – – – – – – – – Antylewacka strona Łukasza Adamskiego– Strona Łukasza Adamskiego. Niezależnego publicysty i filmowca.

– – – – – – – – – – – – – eCzas.net– Serwis.eCzas.net – głos w dyskusji prezentujący treści konserwatywne i wolnorynkowe. Strona jest prowadzona przez Grzegorza Lepiankę.

– – – – – – – – – – – – – Goniec Wolności– Pismo stowarzyszeina Koliber

– – – – – – – – – – – – – Gazeta Olkuska– Internetowa gazeta, prowadzona przez Marka Tomsię

– – – – – – – – – – – – – Krzysztof Dzierżawski– Strona poświęcona dorobkowi Krzysztofa Dzierżawskiego

– – – – – – – – – – – – – Artur Górski– Strona posła PiS


RSS

Advertisements

One thought on “Nielewica RM w RP

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s