Obywatel na gapę

Podatków RP nie płacę, nie głosuję, bo nie mam paszportu RP, mam swój rząd – ale res publica nadal mnie teoretycznie uważa za swoją własność w przeciwieństwie do Polaków zza Buga, na których RP raczyła się wypiąć,

zamiast wypiąć się na mnie. Przyczyny gniewu układu na Polonię wszyscy znamy. Nowy szef MSZ w ramach osobistej vendetty Ryszarda Schnepfa, niegdyś ambasadora RP w Urugwaju, zaognia sytuację zakazami kontaktów. Pan prezydent zwala odpowiedzialność na wojewodów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na MSZ itd.

Wirtualna Polonia: “- Konsulaty na pewno nie podołają obowiązkom. Policzmy, jaki jest obieg dokumentów. Przypuśćmy, że złoży je 300 tys. osób w ciągu pierwszego roku. W takim wypadku w ciągu godziny obsłużą jednego wnioskodawcę. Jeśli weźmiemy pod uwagę ośmiogodzinny dzień pracy, wyjdzie nam, że w ciągu stu dni będą w stanie przyjąć dokumenty od 8 tys. osób. Jest to niemożliwe do wykonania na podstawie prostego wyliczenia – twierdzi.
Kolejnym zagrożeniem już nie tylko w realizacji ustawy o Karcie Polaka, ale zasadniczo dla polityki polonijnej jest – według Adama Lipińskiego, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą – brak rządowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą. W jego opinii, oznaczać to będzie brak koordynacji w działaniach w tym kierunku. – Realizacja tej ustawy, która miała być robiona przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ma być przesunięta do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oznacza to de facto powrót do tego, co było kiedyś, czyli sprawa Karty Polaka ugrzęźnie w tym resorcie – podkreśla. Jak konkluduje Lipiński, sytuacja powraca na stare tory, które charakteryzowały politykę polonijną od samego początku. – Jest ona rozbita, brakuje silnego ośrodka, który by trzymał te sprawy “za twarz” – zaznacza Lipiński.”

Advertisements

0 thoughts on “Obywatel na gapę

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s