Bezpłatny urlop emigracyjny

Liczba polskich emigrantów przez 3-5 lat będzie rosła – uważa specjalizujący się w badaniu migracji prof. Romuald Jończy z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Zdaniem profesora, do powrotu do kraju skłonić ich może dobra praca, ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej i walka z szarą strefą, ale także proste instrumenty, jak urlopy “emigracyjne”.

Naukowiec wygłosił wykład na ten temat w piątek podczas konferencji w Katowicach. Wykład poświęcony był zmianom na polskim rynku pracy na przykładzie realizowanego w województwie śląskim projektu “Pierwsza szychta”. Projekt ten służy aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych i wykluczonych z rynku pracy. “W najbliższych kilku latach praca za granicą dotknie kilku milionów ludzi w Polsce. Co roku wyjeżdżać będzie podobna liczba osób, ale ci, którzy już tam pracują, pozostaną, więc w sumie skala emigracji będzie wzrastać.

“I co, to juz koniec mozliwosci sprytnego Bulbonczyka? Ale lach cmentarny. Kto wypisuje takie klamliwe bzdury dla maluczkich? Na tym czasowym zezwoleniu na praktyki dziennkarskie tak sobie stukal na tych trokach, hehehe, czy na czarno?
I firme sobie zalozyl, powiadacie panie dziejku? W cztery lata i na czarno, 3 troki – z czego, z renty? A granice na czym przekraczal, na rzesach? Bo przeciez nie na legalnym dokumencie pobytu? Ach jaki totalny bullshit, hehehe.”

Re: CI Odlatuja , CI Zostaja !! – Polonia – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl

The Polish history on illegal immigration for work is somewhat revealing.

During the negotiations of the treaty for Poland to join the European Union, Poland took the position that there would not be a mass exodus of people into the Western European labor market. Poland objected to the restrictions placed upon Polish workers working in European Union countries.

Poland presented facts and figures to show that Polish workers did not want to emigrate West. Anecdotal evidence showed otherwise And the West European countries knew what would happen. As they expected emigration West boomed.

What the Government said was simply not the case.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s